Kategorie
Blog

Pociągiem i autobusem między Polską i Słowacją

Jak działają połączenia kolejowe i autobusowe na pograniczu Polski i Słowacji? Podróż do sąsiedniego powiatu transportem publicznym to niestety nie zawsze prosta sprawa. Tym bardziej, jeśli ten sąsiedni powiat leży na terenie innego kraju. Co więcej, z sąsiednią Słowacją dzielimy nasze najwyższe góry – Tatry. Czy można z jednej strony Tatr dojechać na drugą autobusem lub pociągiem? Jak funkcjonują linie transgraniczne? Przyjrzyjmy się wspólnie, w jakim stanie jest transport publiczny pomiędzy Polską a Słowacją.

Ze Słowacją graniczą trzy województwa – śląskie, małopolskie i podkarpackie. Obecnie między tymi regionami funkcjonują następujące połączenia lokalne:

Województwo śląskie

  • Pociągi Kolei Śląskich i ZSSK: Zwardoń – Skalité (codziennie, całorocznie)

Województwo małopolskie

  • Autobusy linii A15: Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Trstená (codziennie, całorocznie)
  • Autobusy Arriva Liorbus: Trstená – Chochołów Termy (codziennie, całorocznie)
  • Autobusy linii A45: Nowy Targ – Starý Smokovec (w weekendy, całorocznie)
  • Pociągi Kolei Małopolskich i ZSSK: Muszyna – Stará Ľubovňa – Poprad-Tatry (w weekendy, latem i zimą)
  • Autobusy SAD Prešov: Krynica-Zdrój – Bardejov – Bardejovské Kúpele (codziennie, całorocznie)

Województwo podkarpackie

  • Pociągi Polregio i ZSSK: Rzeszów – Sanok – Medzilaborce (w weekendy, tylko latem)

Najgorzej niestety wygląda sytuacja w przypadku Podkarpacia. Granica województwa podkarpackiego ze Słowacją ma ok. 150 km długości i brak jakichkolwiek codziennych połączeń pomiędzy sąsiednimi regionami po obu stronach granicy.

W Małopolsce sytuacja wygląda znacznie lepiej. Linia Krynica-Zdrój – Bardejov – Bardejovské Kúpele jest realizowana przez słowackiego przewoźnika SAD Prešov. Linia kursuje 2 razy dziennie w obie strony przez cały rok.

W sezonie letnim oraz zimowym funkcjonuje również połączenie kolejowe Muszyna – Stará Ľubovňa – Poprad-Tatry.

W 2024 roku powstała linia autobusowa Kolei Małopolskich nr A45, w relacji Nowy Targ – Białka Tatrzańska – Jurgów – Ždiar – Tatranská Lomnica – Starý Smokovec. Autobusy kursują przez cały rok w weekendy, oferta obejmuje 2 pary połączeń.

Już od kilku lat funkcjonują połączenia przez przejście graniczne w Chochołowie. Można tutaj skorzystać z linii A15 Kolei Małopolskich, która kursuje z Bukowiny Tatrzańskiej przez Zakopane i Kościelisko do słowackiego miasta Trstená. Jako uzupełnienie funkcjonuje również linia lokalnego słowackiego przewoźnika Arriva Liorbus, która kursuje na trasie Trstená – Chochołów Termy. Ogromną zaletą obu linii jest to, że kursują codziennie przez cały rok. Polski przewoźnik zapewnia 4 pary kursów dziennie, natomiast słowacki 3 pary.

Pojedźcie z nami na przejażdżkę pociągami i autobusami przez granicę polsko-słowacką: