Kategorie
Blog

Rędziny – niewielka gmina z własnymi autobusami

Gmina Rędziny koło Częstochowy to jedna z najmniejszych gmin w Polsce, która posiada własne przedsiębiorstwo komunikacyjne z flotą własnych autobusów. Gmina liczy zaledwie 5 tysięcy mieszkańców.

Trzy linie kursujące 7 dni w tygodniu z dobrą częstotliwością pomiędzy Rędzinami i Częstochową, w dni robocze kursuje około 50 par połączeń, a w dni wolne około 20 par. Dodatkowo tanie bilety oraz dosyć nowoczesna flota – i pasażerów w autobusach nie brakuje. Informacje rozkładowe w czasie rzeczywistym można znaleźć w aplikacji KiedyPrzyjedzie.pl. Jedyna wada jest to że w popularnych wyszukiwarkach rozkładów nie znajdziemy gminnej komunikacji, ale to niestety ogólnopolski problem. Gmina posiada 10 pojazdów – 4 szt. hybrydowych MAN Lion’s City z 2017 roku oraz 6 szt. kilkunastoletnich Solaris Urbino 10.

Widać, że Gmina Rędziny bardzo dba o komunikację. Czy rozwiązanie w postaci własnego przedsiębiorstwa to dobre rozwiązanie też dla mniejszych samorządów? Rędziny dają do myślenia. Na pewno to nie jest jedyny sposób, ale tutaj widocznie działa.