Kategorie
Blog

Jedziemy małopolskim autobusem „kolejowym” do Dobczyc

Autobusowe Linie Dowozowe (ALD), uruchamiane przez Koleje Małopolskie, to nietypowy w Polsce projekt. Autobusy te umożliwiają wygodne dotarcie do wielu miejsc w Małopolsce, gdzie nie dociera kolej. Miasto Dobczyce, położone niedaleko Wieliczki, jest właśnie takim miejscem, do którego nie można dojechać pociągiem, za to kursują tam autobusy ALD. Ponadto, Dobczyce oferują wiele atrakcji, przyciągając coraz więcej turystów.

Podróż z Krakowa do Dobczyc, z szybką przesiadką na dworcu kolejowym w Wieliczce z pociągu na autobus, zajmuje około godziny. Autobusy są skoordynowane z pociągami, a w dni robocze odjeżdżają nawet co 30 minut, natomiast w dni wolne kursy odbywają się co 60-120 minut. Spokojnie można więc podróżować tam i z powrotem. Z Wieliczki do Dobczyc kursują 3 linie ALD, głównie linia A8, ale dostępne są także linie A9 i A17, które obsługują nieco inne miejscowości.

W Dobczycach można podziwiać zamek, malowniczo położony nad Jeziorem Dobczyckim. Pod zamkiem znajduje się także skansen, a warto również przejść się po zaporze Jeziora Dobczyckiego.

Do Dobczyc można dotrzeć za niewielkie pieniądze. Bilet na pociąg z Krakowa do Wieliczki kosztuje 6,50 zł, natomiast autobus ALD z Wieliczki do Dobczyc to 5,50 zł. Jeszcze taniej można zakupić bilety w wojewódzkiej aplikacji mobilnej iMKA. Dostępne są także bilety zintegrowane pod nazwą Małopolski Bilet Zintegrowany, np. dobowy na strefę I-V kosztuje 39 zł, a weekendowy grupowy to 74 zł (na taki bilet może pojechać aż 5 osób). Małopolski Bilet Zintegrowany obowiązuje również w komunikacji miejskiej w Krakowie.