Kategorie
Blog

ŁKA – Łódzkie Koleje i Autobusy?

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) to przewoźnik kolejowy działający w województwie łódzkim. Firma od listopada 2023 roku uruchamia również połączenia autobusowe na zasadzie linii dowozowych do kolei. Jak prezentują się przewozy oferowane przez ŁKA i jak sprawdzają się w praktyce?

ŁKA od lat działa w kierunku integracji poszczególnych gałęzi transportu publicznego. W Łodzi funkcjonuje efektywny system 'wspólnego biletu’ z komunikacją miejską, a także w innych miastach aglomeracji dostępne są różne formy zintegrowanych biletów strefowych. Przez lata w województwie łódzkim istnieje wspólna taryfa między ŁKA a wybranymi liniami PKS. Teraz przewoźnik kolejowy poszedł krok dalej, uruchamiając swoje własne linie autobusowe dowozowe. Pierwszą z nich jest linia nr ŁA1 na trasie Zelów – Łask. Linię obsługują nowoczesne autobusy Solaris Urbino 10,5 z 2023 roku.

Tabor kolejowy ŁKA jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, składającym się obecnie z 39 pociągów, głównie krótkich dwu- i trzyczłonowych jednostek. Najstarszy pociąg ma mniej niż 10 lat, co stanowi rewelacyjny wynik. Firma dysponuje 20 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi Stadler Flirt. Pozostałe 19 pojazdów to jednostki Newag Impuls, w tym 14 elektrycznych i 5 spalinowo-elektrycznych, czyli tzw. 'hybrydy’. Firma jest znana ze swojej wysokiej dostępności technicznej pojazdów, osiągniętej dzięki umowom utrzymaniowym z producentami taboru.

Sprawdźcie razem z nami, jakie standardy oferują pociągi oraz nowe autobusy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. A może nadszedł już czas na zmianę nazwy przewoźnika na “Łódzkie Koleje i Autobusy”?